Životospráva a stravování

V obou provozovnách je zdroj tekoucí pitné vody přímo v herně. Děti se tedy mohou samy napít kdykoliv mají žízeň. Ke svačinkám jsou dodávány vždy i jiné nápoje – mléko, ovocný nebo bylinkový čaj, šťáva, jogurtový nápoj.

Obědy nám do obou provozů dováží školní jídelna Benešov nad Ploučnicí, která jídlo pro děti upravuje podle platných předpisů.

Svačiny připravujeme ve školce v plně vybavené kuchyňce. S přípravou svačin velmi často pomáhají samy děti – jednoduché pomazánky, příprava talířů a stolů, mazání si chleba, krájení ovoce. To vše probíhá v souladu s naším záměrem, aby dítě bylo co nejsamostatnější. Veškeré tyto aktivity jsou pod dohledem dospělé osoby.
Svačiny vždy obsahují zeleninu, ovoce nebo mléčné výrobky.

Nepředkládáme dětem sladkosti, cukrovinky ani příliš slazené nápoje.

Mezi jednotlivými pokrmy jsou dodržovány vhodné intervaly ne delší než 3 hodiny.
Zaměřujeme se na kulturu stolování, vytváření zdravých návyků u dětí.

Děti do jídla nikdy nenutíme, ale snažíme se, aby neplýtvaly. Tedy, aby se předem rozhodly, kolik jídla si dají na talíř. Předcházíme tak zbytečnému vyhazování.

Děti se při jídle obsluhují samy s občasnou dopomocí. U jídla navozujeme příjemnou atmosféru, aby se tak stalo místem setkávání a klidu. Někdy pouštíme hudbu, vedeme s dětmi při jídle tichý rozhovor. Děti nám sdělují, co je pro ně právě důležité.